נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות

התמודדות עם חשד או כתב אישום בגין נהיגה בשכרות היא איננה משימה פשוטה. הן נוכח האכיפה המוגברת על ידי משטרת ישראל (כ-700 דו"חות מדי חודש) והן בשל נקיטת מדיניות של אפס סובלנות כלפי עבירות אלה במערכת המשפט.

המשטרה יודעת היטב היכן ומתי להגביר את האכיפה ומתמקמת פעמים רבות ביציאה ממקומות בילוי ובסופי שבוע. רף האלכוהול המותר לנהיגה בישראל הוא נמוך מאד, ואף שואף לאפס בקרב נהגים מסוימים.

אלפי ישראלים מתמודדים מדי שנה עם כתבי אישום בגין נהיגה בשכרות. לא אחת מדובר באנשים נורמטיביים מן היישוב שזו עבורם הפעם הראשונה שבה הם מוצאים עצמם בכובע הנאשם. יודגש גם כי פקודת התעבורה קובעת לצד נהיגה בשכרות עונש של פסילת מינימום למשך שנתיים לפחות, וגזר הדין עלול לכלול רכיבי ענישה נוספים כמו קנס כספי, פסילה על תנאי, מאסר על תנאי ואפילו מאסר בפועל.

נהיגה בשכרותהמסגרת המשפטית

נהיגה בשכרות מוגדרת בסעיפים 62(3) ו-64ב לפקודת התעבורה הקובעים את האיסור לנהיגה תחת השפעת אלכוהול ואת המונח "שיכור". על פי פקודת התעבורה ותקנות התעבורה, שיכור מאלכוהול הוא נהג אשר שתה משקה אלכוהולי בזמן נהיגה או שבגופו היה ריכוז אלכוהול גבוה מהמותר.

ריכוז האלכוהול יכול להימדד בבדיקת נשיפה על ידי מכשיר הינשוף או בבדיקת דם הנעשית בתחנת המשטרה. פקודת התעבורה קובעת שתוצאה של 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף או 50 מיליגרם אלכוהול במאה מיליליטר דם הם הרף העליון. בפועל, חשוב להדגיש, בדיקות אלכוהול בשטח מבוצעות על ידי מכשיר הינשוף שהפסיקה הרחיבה את גבול ההרשעה לגביו ל-290 מיקרוגרם (טווח בטיחות למניעת טעויות).

נהגים אינם רשאים לסרב לביצוע בדיקת אלכוהול אלא אם יש להם סיבה מוצדקת לכך. סירוב ללא סיבה יביא לכך שייראו את הנהג כמי שנהג תחת השפעת אלכוהול והדבר לא ימנע את הגשת כתב האישום וההרשעה לאחר מכן.

ייצוג משפטי בעבירות של נהיגה בשכרות

משרד עורכי דין משה סער מתמחה בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות של נהיגה בשכרות. עו"ד משה סער, אשר שירת כ-25 שנים במשטרת ישראל וכיהן בין השאר כמדריך בבית הספר לשוטרי ומתנדבי אגף התנועה, הדריך והסמיך תחת ידיו שוטרים רבים בביצוע בדיקות אלכוהול. הוא בעל היכרות מעמיקה עם הדרישות הנוגעות לאופן השימוש באמצעי האכיפה ולרשותו ידע רב באשר לנהלים המחייבים את השוטרים.

היות שתיקים של נהיגה בשכרות עוסקים לא מעט באופן ביצוע הבדיקה, מדובר בהחלט ביתרון משמעותי. למשרדנו ניסיון רב בהתחקות אחר אופן ביצוע הבדיקה ודרך התנהלותם של השוטרים מול הנהג )גם במקרים של סירוב לבדיקת אלכוהול(.

מכיוון שעבירות של נהיגה בשכרות דורשות לעתים ייעוץ משפטי ראשוני בשעות לא שגרתיות, משרדנו משתדל לעמוד לרשות לקוחותיו בזמינות מרבית. אנו מלווים את הנהג במקצועיות בכל השלבים ומסייעים להביא לסיום התיק באופן הטוב ביותר בהתחשב בנסיבות.